A source of green laser light has a wavelength of 560nm, what is its frequency? Give your answer to an appropriate number of significant figures and using the correct units.

1.) using the wave speed formula for an electromagnetic wave, c=fλ, (c=3.00x10^8 m/s)

f=c/λ where c=the speed of an electromagnetic wave.

f=(3.00x10^8)/(560x10^-9)= 5.36x10^14 Hz

JE
Answered by Joel E. Physics tutor

2883 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A car of mass m is travelling at a speed v around a circular track of radius r banked at an angle θ. (a) What is the centripetal acceleration of the car? (b) What is the normal force acting on the car? (c) If θ = 45°, r = 1 km what is the maximum speed?


How do you calculate the Earth's escape velocity?


Explain how resonance occurs for a driven oscillating system and describe the effect of damping on the resonant frequency.


An electrical heater supplies 500J of heat energy to a copper cylinder of mass 32.4g Find the increase in temperature of the cylinder. (Specific heat capacity of copper = 385 J*kg^-1*Celsius^-1


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning