Calculate the kinetic energy of a proton moving at 95% of the speed of light. (c = 3x10^8 m/s, m_p = 1.67x10^-27 kg) [4 marks]

KE = 0.5mv[1] v = 3x10* 0.95 = 2.85x10[1] KE = 0.5 * 1.67x10-27 * (2.85x108)2  [1] KE = 6.782 x10-11 J [1]

TF
Answered by Tom F. Physics tutor

7023 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

An electron of mass 9.11x10^(-31) is fired from an electron gun at 7x10^6 m/s. What size object will the electron need to interact with in order to diffract?


In terms of the photoelectric effect, what is the work function of a material?


Describe and explain the photoelectric effect in terms of photons interacting with the surface of a metal.


When red light is shone on a metal, regardless of the intensity of this light, no current will flow. However if blue light is shone on this metal a current will flow. Why does this occur?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning