What is the angular velocity of a car wheel which diameter is d = 15 mm if the car velocity is of 120 km/h?

First, we change the units of the datas:

v=120 km/h = 120 km/h x 1 h / 3600 s x 1000 m /1 km = 33.333 m / s

d=15 mm = 15x10-3 m

Using the formula of the angular velocity: w=v/r = 33.33 m/s / 15x10-3 m= 2222.22 rad/s

LA
Answered by Lucia A. Physics tutor

11072 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A hot air balloon is travelling at a speed of 5.0m/s at an angle of 60.0 degrees up from the horizontal. Find the vertical and horizontal components.


Whats the effective resistance in a parallel and series circuit with a cell and two 12 ohms resistors ?


A ball is dropped from a 5.0m high window. Assuming air resistance is negligible, calculate the time taken for it to hit the ground.


Describe the workings behind the Photoelectric effect


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning