A 12V lamp, 36W is switched on for 1 hour. Find the energy supplied by the battery.

E = P*t = 36 * 3600 = 1.3 * 105 J

RA
Answered by Rishabh A. Physics tutor

4197 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A car is travelling at 10m/s when it brakes and decelerates at 2ms^-2 to a stop. How long does the car take to stop?


How, given the threshold frequency and the kinectic enery of a photon, do you determine the frequency of the phton?


A ball is thrown at speed u = 10.0 m/s at an angle of 30.0 degrees to the ground at height, s = 0. How far does the ball travel horizontally from its starting position? (Ignore air resistance and taking g = 9.81 m/s^2)


The braking distance of a road train travelling at 15m/s is 70m. Assuming that the same braking force is applied at all speeds, show that the braking distance of a road train when travelling at 25m/s is about 190m.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning