Shampoo is sold in two sizes. 1) 500 ml for £1.98 2) 3 litres for £12.80 (now 15% off). Which is better value for money?

Firstly we need to work out the new price of the 3 litres of shampoo after 15% has been taken off.  Let's use the three step method for percentages. 100% is £12.80 £12.80/ 100= £0.128     1% is £0.128 £0.128 x 85= £10.88     85% is £10.88 Then we need to compare the price of the two bottles per 500ml.  £10.88 / 6 = £1.81 compared to £1.98 Therefore we can see that the 3 litre bottle is better value for money.  

FN
Answered by Francesca N. Maths tutor

4573 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

P is (4, 9) and Q is (–2, 1); calculate the midpoint of PQ.


A bag has 24 sweet of different colours: 10 red, 8 blue and 6 yellow. What is the probabilty of not getting a blue sweet ?


135 is 3/8 of a number. Work out the number.


find the gradient of the line y=2x^2-12x+16 at the coordinates (5,6)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning