The mass of a balloon is 0.02g before it is filled with air. After it is blown up with air the mass is 0.04g. Assuming oxygen makes up 21% of air, calculate the number of moles of oxygen in the balloon.

Mass of oxygen in balloon = 0.02 x 0.21 Mr (O2) = 16 x 2 = 32 Moles = mass / Mr = (0.02 x 0.21) / 32 = 1.31 x 10^4 moles Or 0.000131 moles

AW
Answered by Alice W. Science tutor

6360 Views

See similar Science GCSE tutors

Related Science GCSE answers

All answers ▸

How does atomic size differ with groups in the periodic table?


How do I balance an equation for a reaction, such as complete combustion of ethene?


What are the stages of the Carbon Cycle? How are fossil fuels affecting CO2 levels?


What is crude oil and how is petrol derived from it?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning