A box is pulled with a rope at 26° to the horizontal and a tension of 120N. What is the work done in pulling it 5 metres?

Work done = Force in direction of motion (horizontal in this case) x distance. Force in direction of motion is 120 x cos(26) (draw a diagram to help visualise this) and distance is 5. Therefore work done is 120 x cos(26) x 5 = 539.276... = 539 J to 3.s.f

AR
Answered by Alice R. Physics tutor

5288 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

In the Photoelectric effect, Why does increasing the light intensity have no effect on the energy of the electron emitted?


A given star has a peak emission wavelength of 60nm, lies 7.10*10^19m away and the intensity of its electromagnetic radiation reaching the Earth is 3.33*10^-8Wm^-2. Calculate the star's diameter


How do stars form?


If an alpha particle (Z = 2) of kinetic energy 7 MeV is incident on a gold nucleus (Z = 79), what is its closest distance of approach?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning