The radius of the Earth is 6,400km and has a mass of 6x10^24kg. Calculate the minimum velocity needed by a projectile, fired from the surface of the Earth in order to escape the Earths gravity.

First we write down the relevant information given in the question. Re = 6,400km = 6.4 x 106 m, Me = 6 x 1024 kg.For the projectile to escape the Earths gravity, the projectile must be launched with a kinetic energy which is greater than the amount of work needed to overcome Earths gravity, or Earth's gravitational potential. To find the minimum velocity required, we equate kinetic energy and gravitational potential on Earths surface and rearrange for velocity.
-GMm/R = 0.5mv2
Hence, v2 = -2GM/R, so vesc = sqrt(-2GM/R)Inputting the values gives an escape velocity of vesc = 11200 ms-1 to 3 s.f

NC
Answered by Neil C. Physics tutor

7475 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Why do atoms larger than iron release energy when they undergo fission?


Why do all objects fall at the same rate in a vacuum, independent of mass?


An infared wave has a wavelength of 1.5 x10^–6 m. The speed of this wave is 2.2 × 10^8 m/s. Calculate the frequency of the wave. Give your answer in standard form and to 2 significant figures.


State what is meant by a Doppler shift and describe how it was used to study the movement of galaxies.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning