If photons of wavelength 0.1nm are incident on a 2m x 2m Solar Panel at a rate of 2.51x10^15s^-1, calculate the intensity, I, of the photons on the Solar Panel.

If wavelength = 0.1nm, we know (as E=hc/λ), the energy provided by each photon, E= 1.99x1015 J .Therefore, if they hit the panel at a rate of 2.51x1015s-1, we know Power = Energy x Rate, =4.99WIntensity, I = Power / Area, = 4.99W/(2m x 2m)Therefore, I=1.25Wm-2

SH
Answered by Sam H. Physics tutor

2077 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Explain how a standing wave is formed


What does a negative velocity mean?


Define the resistivity of a metal wire


An ultraviolet wave of continuous frequency reflects from a solid surface back in the direction of the transmitter. Assuming no amplitude is lost, describe and explain the behaviour of the particles in the medium between the transmitter and surface.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning