What is the probability that you pick a blue ball from a bag of 3 blue balls, 4 red balls and 2 black balls

total number of balls = 3+4+2=9number of blue balls = 3probability of picking a blue ball = total number of blue balls/total number of ballstherefore = 3/9=1/3

OA
Answered by OLA A. Maths tutor

4678 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

A rectangular frame is made from 5 straight pieces of metal with height 5m and length 12m. One of the pieces of metal goes through the diagonal of the rectangle. The weight of the metal is 1.5 kg per metre. Work out the total weight of the metal


How do I expand single brackets?


Solve x^2+6x-7 by completing the square.


3^2 + 4^2 = x^2. Find x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning