An electron is accelerated through a uniform electric field of strength, E= 20 [N/C]. Determine the speed after the the electron travels 0.5 m from rest.

E=F/Q. F= 20*(1.6910^-19)=3.3810^-18NF=ma m=9.1110-31 kgTherefore, a = 3.71 * 10^12 m/s^2Since v^2= u^2 + 2as and s= 0.5m,Then v=1.9310^6 m/s

LF
Answered by Luke F. Physics tutor

2783 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Explain, in terms of the behaviour of molecules, how a gas exerts a pressure on the walls of its container. (4)


Why is an object that moves in a circular path accelerating when it has constant speed?


How does a capacitor work and how do I treat it in a circuit?


Why does the Photoelectric Effect lead to the conclusion that classical physics cannot be all of physics?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning