A student has a mass of 80kg. How much would the student weigh on the surface of the Moon?

The Moon has a mass, MM = 7.35 x 1022kgThe Moon has a radius, RM = 1.74 x 10m
We want to determine the gravitational constant for the Moon's surface to then calculate the weight of the student using Newton's Second law : W = mg, where: W represents the student's weight m is the student's mass g is the gravitational constant (the acceleration)
To calculate g for the Moon, we can use the equation F = GMm/r2From Newton's Second law, we know that F = mg and so we can substitute for F to form: g = GM/r2Substituting our measurements for the Moon's radius and mass, we obtain: g = 1.62m/s2
Finally, to calculate the student's weight we use W = mg, where m is the mass of the student and we have already calculated g.Our final result is: W = 80kg x 1.62m/s2 = 130N

GB
Answered by Guy B. Physics tutor

2818 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A box is pulled with a rope at 26° to the horizontal and a tension of 120N. What is the work done in pulling it 5 metres?


What is meant by a uniform electric field?


Please explain how polarisation of waves occurs?


Why is the refractive index of water bigger than that of air?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning