A pipe has one open and one closed end. Determine the ratio of the frequency of the first harmomic to that of the next harmonic.

The first harmonic has wavelength λ1 = 4L and the next harmonic has wavelength λ2 = 4L/3. Hence :f1/f2 = (4L/3)/4L = 1/3

PM
Answered by Pablo M. Physics tutor

2701 Views

See similar Physics IB tutors

Related Physics IB answers

All answers ▸

What is the difference between gravitational potential energy and gravitational field strength?


What is the potential?


Could you go through the derivation of the Doppler effect for a source moving towards an observer?


What is the difference between the centripetal acceleration and the centrifugal force?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning