A person swims from a depth of 0.50 m to a depth of 1.70 m below the surface of the sea. density of the sea water = 1030 kg/m^3 gravitational field strength = 9.8 N/kg Calculate the increase in pressure on the swimmer. Give the Unit.

ΔP = Δh ρ g
Δh = 1.7 - 0.5 = 1.2 m ρ = 1030 kg/m3g = 9.8 N/kg
ΔP = 1.2 (m) x 1030 (kg/m3) x 9.8 (N/kg)
= 12,112.8 N/m2 = 12,112.8 Pa

EP
Answered by Elliot P. Physics tutor

8124 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A rock has a mass of 100g and it is thrown across a pond at a speed of 30ms^-1. Calculate the de Broglie wavelength of the rock and explain whether you can see the wave produced.


Why is 0°C ice more effective at cooling a drink than 0°C water of the same mass?


Why is the classical model of light insufficient in explaining the photoelectric effect?


What is the photoelectric effect?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning