A ball is kicked from a tower (50m) at a speed of 20m/s. How far away does the ball hit the ground?

time is equal to time in free fall i.e. 50m=0.5gt^2 -> t=root(50m*2/g)=1.019s

horizontal distance is then tv= 1.019s20m/s=20.38m

EG
Answered by Evita G. Physics tutor

3772 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

the moon takes 27.3 days (2.36x10^6s) to orbit the earth . Calculate its distance from the earth . Take the mass of the earth to be 5.975x10^24kg.


If a ball is thrown on the Moon, the projectile would have a greater range than if it were to have been thrown on Earth. Why is this the case?


In some SUVAT questions, they ask for 2 time solutions and I can only find 1. What am I missing?


Give a brief description of the Big Bang and describe its link to cosmic microwave background radiation.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning