A guitar string 0.65m long vibrates with a first harmonic frequency of 280Hz. Mary measures 1m of the string and discovers that it weighs 8.0x10^-4 kg. What is the tension in the guitar string?

f = 280 Hz, l = 0.65 m, μ = 8x10^-4 kgm^-1Therefore use the equation f=(1/2l)(T/μ)^1/2Rearrange it to get it in the form T= by multiplying f by 2l, squaring both sides and then multiplying by μ to getT = μ*(2lf)^2(This can also be simplified to T = 4μl^2f^2 )Then simply plug in the numbers that we gathered from the questionT = 48x10^-40.65^2280^2T = 48x10^-40.422578400T = 105.9968 NThe numbers in the question were to two significant figures, so round to two significant figuresT = 110 N

ES
Answered by Evie S. Physics tutor

2516 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How does a thermal nuclear reactor work?


What is the Photoelectric effect?


A boy (25kg) and a girl (20kg) are playing on a see-saw which is 4m long. If the boy sits 1m from the centre on the left side and the girl 2m from the centre on the other, which direction will the see-saw will rotate around its centre?


What is the minimum height of a hill, so a ball of mass m falling from it can go through a loop of radius R?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning