A ball is thrown out of a window 18m off the ground. It is thrown horizontally at 0.5m/s. Show that it takes about 2s to reach the ground

Using the initial information we can see that the acceleration in the 'y' direction is equal to 'g', so from this we can work out the velocity in the 'y' direction 'V(y)' by simply integrating the acceleration with respect to time; so V(y) = 9.8t +c and as the ball is initially at rest c=0. By intergrating the velocity in the y direction V(y) we can then obtain the displacement in the y direction 'S(y)'. So S(y)=0.5gt2+k. Now as we are taking the window as the origin k=0. So S(y)=0.5gt2. When the ball hits the ground the displacement it 18m or S(y)=18. Using our formula for S(y), we can solve for t. t comes out to be 1.92 to 2 d.p, which is roughly 2.

AJ
Answered by Adam J. Physics tutor

4382 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A motorist traveling at 10m/s, was able to bring his car to rest in a distance of 10m. If he had been traveling at 30m/s, in what distance could he bring his cart to rest using the same breaking force?


The friction coefficient of Formula 1 car tyres are around 1.7 in dry weather. Assuming sufficient power from the engine, calculate the theoretical best 0-100 km/h acceleration time in seconds. (neglect downforce, g=9.81m/s^2)


Define Newtons law of Gravitation (in words or an equation).


Show that the radius of an orbit may be expressed as follows: R^3=((GM)/4*pi^2)T^2


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning