A spacecraft called Deep Space 1, mass 486 kg, uses an “ion-drive” engine which expels 0.13 kg of xenon propellant each day at 30kms^-1. What is the initial increase in speed of the spacecraft

Use conservation of momentum (p=mv).Momentum of Xenon = 0.13 kg × 30000 m s^-1 = 3900 kg m s^-1Momentum of spacecraft = 486 kg × vv=3900kgms^−1 /486kg=8.02ms^−1

Answered by Physics tutor

3156 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

The speed of water moving through a turbine is 2.5 m/s. Show that the mass of water passing through an area of 500 metres squared in one second is about 1 x 10^6 kg (density of sea water = 1030 kg/m^3)


What is the gravitational force between two steel spheres of radius 10 meters and density 8000 kilograms per meter cubed


(ii) Describe and explain how the horizontal component of the water jet varies from point X to point Y. (2 marks)


Two people sit opposite each other on the edge of a rotating disk of radius, R, and negligible mass. One person has a mass of 40kg, the other of 50kg. The disk is rotating at 30 revs/min. What is the rotational kinetic energy if R=1.5m?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning