If a star with a radius of 600000km has a surface temperature of 6000K, calculate its luminosity

Use the formula Luminosity = (Surface temperature)^4Surface area Stefan's constantCalculate surface area with 4piradius^2Area=4.5210^18therefore luminosity= 4.5210^18 * (6000)^4 * 5.6710^-8luminosity = 3.3210^26 Watts

Answered by Physics tutor

2069 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Describe an experiment, using a pendulum, which can be conducted to investigate g, acceleration due to gravity.


Why do atoms larger than iron release energy when they undergo fission?


Why is the classical model of light insufficient in explaining the photoelectric effect?


What is the difference between free vibrations and forced vibrations?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning