Two trains are heading in opposite directions on the same track. Train X has a mass of 16000kg and a speed of 2.8m/s. Train Y has a mass of 12000kg and a speed of 3.1m/s. At what speed do the joined trains move off together immediately after the collison?

Remembering that if the velocities are in different directions they have different signs:Total momentum before=Total momentum afterMomentum=mass x velocityTotal momentum before= (16000x2.8)+(12000x(-3.1))=7600kgm/sCombined mass =28000kgVelocity after collision =7600/28000 =0.27m/s (2dp)

CJ

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A pellet of mass 8.8 g embeds itself in a wooden block of 450 g which is suspended by a light in-extensible string. After the collision the block reaches a max height of 0.63 m. Calculate the initial velocity of the pellet.


The radius of the Earth is 6,400km and has a mass of 6x10^24kg. Calculate the minimum velocity needed by a projectile, fired from the surface of the Earth in order to escape the Earths gravity.


An atom can become excited by the absorption of photons. Explain why only photons of certain frequencies cause excitation in a particular atom.


(ii) Describe and explain how the horizontal component of the water jet varies from point X to point Y. (2 marks)