A cart starts at rest and moves freely down a ramp without friction or air resistance and descends 8 meters vertically, what is its speed at the bottom?

We apply energy conservation. At the start the cart has only gravitational potential energy given by mgh where m is its mass, g is the gravitational field, h = 8m is the height. At the end the cart has only kinetic energy mv^2/2 where v is its speed. By conservation of energy mgh = mv^2/2, so v^2=2gh= 29.88 m^2 s^-2=156.8 m^2 s^-2 so taking the square root, v = 12.5 m s^-1.

JT
Answered by Joshua T. Physics tutor

1507 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Calculate the kinetic energy of a car of mass 1.0*10^3kg moving at speed of 20ms^-1.


A block of mass m is released from rest on a surface inclined at 30⁰ to the horizontal with a coefficient of friction of 0.3. How long does it take for the block to slide 1 m?


What is the difference between accuracy and precision?


Electrons moving in a beam have the same de Broglie wavelength as protons in a separate beam moving at a speed of 2.8 × 10^4 m/s . What is the speed of the electrons?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning