A ball of mass 0.25 kg is travelling with a velocity of 1.2 m/s when it collides with an identical, stationary ball. After the collision, the two balls move together with the same velocity. How fast are they moving?

This question involves the principle of the conservation of momentum. 

Recall: Assuming no external forces act, linear momentum is always conserved. This means the total linear momentum of two objects before they collide equals the total linear momentum after the collision. 

To start, let's work out the momentum of each ball separately. We'll call the moving ball "A" and the stationary ball "B". We will need the formula Momentum = Mass * Velocity, or p = m * v

For ball A: 

p = m * v

p = 0.25 * 1.2

p = 0.3 kg m s-1

Let's call this value pA

For ball B: 

p = m *v

p = 0.25 * 0

p = 0. 

Let's call this value pB.

So now we can work out the total momentum before the collision: 

ptotal = pA + pB = 0.3 + 0 = 0.3 kg m s-1

This is where we bring in the principle of conservation of momentum. The question tells us that after the collision, the balls move together with the same velocity. This means we can treat them as one object, and use our formula to work out the velocity after the collision. 

We know that after the collision, the total momentum = 0.3 kg m/s, from the principle of conservation. 

We also know that the total mass of both balls (remember we're treating them as one object, so we can add the masses) is 0.5 kg. 

We simply plug these numbers into our formula for momentum: 

p = m * v

0.3 = 0.5 * v

v = 0.3/0.5

v = 0.6 m/s

AH
Answered by Arnab H. Physics tutor

10355 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A ball of mass 0.7 kg strikes the wall at an angle of 90 degrees with speed 72 km/h. Consider that the bounce lasts for 0.1 s and is perfectly elastic. What is the magnitude of the average reaction force from the wall that acts on the ball?


How do I solve a problem about a mass on a slide?


Light with a frequency of 200nm is shone on a sodium plate with a work function of 2.28eV and electrons start escaping the surface of the plate due to the photoelectric effect. What is the maximum kinetic energy of one of these electrons in eV?


A light wave with wavelength 590nm shines upon a metal and causes it to emit an electron with a speed of 5x10^5 m/s. What is the work function of the metal?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning