If you have 1.33g of oxygen (Mr = 32) in a container of volume 1000cm^3 at atmospheric pressure (101.3*10^3 Pa), what is the temperature of the gas in Celsius? R=8.314

T=20.2 degrees Celsius. Start by finding number of moles using n=mass/Mr so n=1.33/32=0.0416. Find the volume in m^3 using 1cm^3=110^-6 m^3 giving V=110^-3 m^3 then rearrange PV=nRT to get T=PV/nR so T=(101.310^3 * 110^-3) / (0.0416 * 8.314)=293.2K then convert to Celsius using K-273 so 293.2-273=20.2 degrees Celsius.

ET
Answered by Ethan T. Physics tutor

1458 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Draw the electric field lines produced by a negative point charge and calculate the electric field strength at a distance of 50mm from a point charge of size -30nC.


What would happen to n and Emax when  a) the intensity is reduced to 1/2 I but the wavelength λ is unchanged? b) the wavelength λ is reduced but the intensity is unchanged?


How do I find an area in m^2 when I'm given lengths in cm?


How does having a rotating plate in a microwave help food to be heated eavenly?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning