A particle is projected from the top of a cliff, 20m above the sea level at an angle of 30 degrees above the horizontal at 20m/s. At what vertical speed does it hit the water?

Using SUVAT equations:s = -20mu = 20sin(30) = 10m/sv = ?a = -9.8m/s^2t = ?v^2 = u^2 + 2asv = sqrt(100 + 40x9.8)= 22.2m/s

AR
Answered by Adam R. Further Mathematics tutor

2586 Views

See similar Further Mathematics A Level tutors

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

If a car of mass 1000kg travels up a slope inclined at 5 degrees at a speed of 20 meters per second calculate the power output of the car's engine (assuming a resistive force due to friction of 500N)


Differentiate w.r.t x the expression arccos(x).


It is given that f(x)=(x^2 +9x)/((x-1)(x^2 +9)). (i) Express f(x) in partial fractions. (ii) Hence find the integral of f(x) with respect to x.


Find the square root of i


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning