Given the rate of thermal energy transfer is 2.7kW, the volume of the water tank is 4.5m^3, the water is at a temperature of 28oC, density of water is 1000kgm-3 & c=4200Jkg-1K-1. Calculate the rise in water temperature that the heater could produce in 1hr

The equations needed to solve this problem are outlined below. E = mc(T2 - T1) d = m/v P = E/tYou first need to work out the mass of the water. m = 1000 x 4.5 = 4500kg You then need to work out the amount of energy produced by the heater in one hour. 2700 = E / (60 x 60)E = 9.72 x 106JThe change in temperature of the water can then be calculated.9.72 x 106 = 4500 x 4200 x (T2 - T1)Change in T = 0.51K

JB
Answered by Jasmine B. Physics tutor

2815 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Why does a single slit diffraction pattern occur?


What is "half-life"?


Uranium -238 has a half life of 4.5 billion years. How long will it take a 2g sample of U-238 to contain just 0.4g of U-238?


(ii) Describe and explain how the horizontal component of the water jet varies from point X to point Y. (2 marks)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning