In 2007, a business had sales of £10 million in a market with a size of £125 million. In 2017 the business's sales were £12.6 million and its market share was 6%. Calculate the percentage growth in the size of the market between 2007 and 2017. (4 marks)

market share 2007 = 10/125 x100 = 8%market size 2017 = 12.6/x x100 = 6% 12.6/x = 0.06 12.6 = 0.06 x (divide by 0.06) = 210 millionmarket size growth = new - old/old 210 (new) - 125 (old)/ 125 (old) x100 = 68%

JD
Answered by Jasmine D. Business Studies tutor

4952 Views

See similar Business Studies A Level tutors

Related Business Studies A Level answers

All answers ▸

What is 'Gearing' and how is it interpreted?


What is break even?


Discuss the advantages and disadvantages for a new business of using an overdraft as a way of managing its cash flow.


Can you explain the Boston matrix to me?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning