The price of a book is 4 pounds. In a sale the price is reduced by 30 percent. Work out the sale price

If we first calculate 30% of £4 to work out how much the price of the book has been reduced by.10% of £4 is £0.40. We know 30% will be this value multiplied by 3. Therefore 30% of £4 is £1.20.Now that we know how much the book has been reduced by we can simply do:Original cost of book minus the reduction in price to find the new price of the book.£4.00 - £1.20 = £2.80

AT
Answered by Aidan T. Maths tutor

9825 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

The equation of line L1 is y=4x+3, The equation of line L2 is 4y-16x-2=0, Show that these two lines are parallel.


Solve the following simultaneous equations. x^2+y^2=25. y-3x=13


How do you simplify the square root of 18 without using a calculator?


Solve the following quadratic equation for X: X^2 -10X + 24=0


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning