Two cars start at point A. Car 1 moves in a direction at 5 m/s. After 10 seconds car 2 accelerates in the same direction as car 1 at 2m/s^2. At what time after car 1 starts moving and distance from A does car 2 pass car 1?

-First find an equation for the distance travel by car 1. In this case s=5t+50 -Next find an equation for the distance traveled by car 2. Using suvat since constant acceleration (1/2)at^2+ut=s. Substitute known values (1/2)2t^2=s. -Since we are looking for distance at same time 5t+50=(1/2)2t^2. Solve for t getting t=-5,10. t can't be negative so ignore -5. t is time after car 2 starts moving so time after car 1 starts moving is T=20 -Substitute t=10 into either equation to find distance from A s=100.

TD
Answered by Tutor30617 D. Physics tutor

4310 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How do you use a Variable Resistor to determine values to show the relationship between I and V?


The energy of a photon is 1.5MeV. Calculate the frequency associated with this photon energy and state an appropriate unit in your answer.


Given the rate of thermal energy transfer is 2.7kW, the volume of the water tank is 4.5m^3, the water is at a temperature of 28oC, density of water is 1000kgm-3 & c=4200Jkg-1K-1. Calculate the rise in water temperature that the heater could produce in 1hr


What is the Rutherford scattering experiment and what did it tell us about the nature of the atom?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning