Top answers


Part 1: Calculate the empirical formula for a substance with the following composition: H 6.71%; C 40.00%; O 53.29%

C = 12 g/molO = 16 g/molH = 1 g/mol Ratio of C = 40/12 = 3.33Ratio of O = 53.29/16 = 3.33Ratio of H = 6.71/ 1 = 6.71Divide largest value by smallest value = 6.71/3.33 = 2Empirical formula = CH2O
RT
Answered by Rachael T. • Chemistry tutor
2933 Views

how does the chemical structure of amino acids lead to variable physical structures of proteins

Amino acids are made up of an amine group, a carboxyl group, a hydrogen and a variable group (often noted as R) all bound to one Carbon. These amino acids can bind to one another by the amine group and the c...
AB
Answered by Adam B. • Biology tutor
3160 Views

'The establishment of Henry Vll's authority between 1485-1509 was due to his financial policies'. Explain why you agree or disagree with this statement.

Henry Vll came to power in 1485 following his victory against Richard lll at the Battle of Bosworth Field. As a proclaimed 'illegitimate' King ascending to power following the tumultuous Wars of the Roses, H...
JW
Answered by Jack W. • History tutor
8325 Views

Sketch the graph y=-x^3, using this sketch y=-x^(1/3)

The first step in figuring out this question is to first determine what the y=x 3 looks like.If you are not already fimilar with this function, you can use some basic principles to find out what it looks lik...
DO
Answered by Deloris O. • Maths tutor
5383 Views

Explain and analyse the significance of three sources of the British Constitution.

The most ingrained source of the constitution in the UK is statute law. This refers to all laws made by Parliament, which are called Acts of Parliament. If Parliament vote for a change, it becomes a new law ...
JM
Answered by Joe M. • Politics tutor
19992 Views