Calculate Gibbs free energy when S = 131 J mol-1 and H = 155 kJ mol-1 at 25 C, stating whether or not the reaction is feasable.

First, make sure everything is in the correct units: H = 155 kJ mol-1 = 155000 J mol-1 S = 131 J mol-1 T = 25 C = 298K Then use the Gibbs equation to calculate the free energy: G = H - TS G = 155000-298*131 G = 115962 J mol-1 The reaction is not feasible at 25 C as G is positive, therefore temperature must be increased for the reaction to occur

IH
Answered by Isaac H. Chemistry tutor

2389 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Write a balanced equation for the reaction between NaOH and sulfuric acid. A conical flask contains 25cm^3 of 0.124M NaOH, a burette contains 0.0625M sulfuric acid. Find the minimum amount of acid required to completely react with the NaOH in the flask.


Why do branch chained isomers have lower boiling point than straight chain equivalents?


Comparing aluminium and magnesium, which has a lower first ionisation energy? Explain.


why does silicon dioxide have such a high melting/boiling point?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning