a sample of hydrated NiSO4 witha mass of 4.414g is heated to remove all water crystallisation. The resultant mass is 2.287g. How many H2O molecules to each NiSO4 were there in the original sample

Mr of NiSO4 is 154.8 g/mol Mr of H2O is 18

Mass of NiSO4 in sample is 2.287 g Mass of H2O in sample is 4.414-2.287 = 2.127g

divide mass of each of NiSO4 and H2O by Mr to obtain the ratio in moles

NiSO4: 2.287 / 154.8 = 0.0148 mol H2O: 2.127 / 18 = 0.118 mol

therefore there are 7.98 H2O to each NiSO4 -> 8 H2O to each NiSO4

CS

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Explain the relative resistance to bromination of benzene compared with alkenes.


Describe the structure of silicon dioxide


I don't understand why carbon forms 4 bonds but nitrogen doesn't form 5.


Why is the Mg2+ ion smaller in radius than the Na+ ion?