The potential difference in a circuit is 5V. There are two resistors connected in series of resistance 10 Ohms. Calculate the current I in the circuit.

Ohm's law states that V=IR ; where V is p.d., I is current and R is resistance.

Firstly the two resistors are in series so the total resistance is just the sum of the two resistances. Therefore R = 10+10 = 20 Ohms.

The potential difference V is 5V. 

By rearranging Ohm's law for the current I, I=V/R the current can be found by 5/20 = 0.25A

RS
Answered by Ryan S. Physics tutor

4896 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is meant by 'dissipated energy'?


What properties makes an object stable?


What's the difference between elastic and inelastic collisions ?


Define electric current


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning