A light wave with wavelength 590nm shines upon a metal and causes it to emit an electron with a speed of 5x10^5 m/s. What is the work function of the metal?

The first step for this question is to find out how much energy is absorbed by the electron above its work function. This is found with the kinetic energy equation: K.E.=1/2mv^2 The mass of an electron is 9.1x10^-31. Using this in the above equation finds the kinetic energy to be:          K.E=0.59.1x10^-31(5x10^5)^2= 1.14x10^-19 J The kinetic energy is the energy above the work function. The energy provided from the photon of light is calculated with: E=(h*c)/L where E is the energy, h is the planck constant, c is the speed of light, and L is the wavelength.Inputting the correct values into the above equation gives: E=6.63 x 10^-34 x 3.0 x 10^8 / 5.9 x 10^-7= 3.37x10-19 J Finally, the work function can be found by subtracting the kinetic energy from the energy provided by the photon to give: W.F.= (3.37-1.14)x10^-19= 2.23x10^-19 J

BJ

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How do I find an area in m^2 when I'm given lengths in cm?


How might you use sound waves to smash a glass? What are other examples of resonance in everyday life?


State Newton's Law of Gravitation


What is the threshold frequency of a photon to excite and then emit photoelectrons from a material?