A group 2 metal, M, is reacted with water so that M + 2H2O --> M(OH)2 + H2. 0.162g of metal produces 97.0cm3 of gas at RTP. Identify M.

1 mole of gas is produces for 1 mole of metal used.

n (moles) = volume/24000             ----   This is because 1 mole of a gas occupies 24000cm3 of space, so it's a simple ratio to work out moles(H2).

= 97/24000

= 0.004042 moles.

For group 2 metal, we want to work out the RFM, so we use:
 

RFM = grams/moles               ---  Rearranged from moles = grams/rfm

= 0.162/0.004042

= 40.1 gcm-3

This corresponds to calcium.

CS
Answered by Cory S. Chemistry tutor

16237 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

The following equilibrium is set up in a glass syringe. 2(NO2) (brown gas) ‹-› N2O4 (colourless gas) ∆H = -58 kJmol-1. Using le Chatelier's principle, predict and explain how heating up the mixture would affect it's appearance.


Calculate the percentage, by mass, of carbon in cyclohexane. Give your answer to two significant figures.


Part 1: Calculate the empirical formula for a substance with the following composition: H 6.71%; C 40.00%; O 53.29%


What is the rate-determining step?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning