Calculate the mass of sodium amide needed to obtain 550 g of sodium azide, assuming there is a 95.0% yield of sodium azide. Give your answer to 3 significant figures.

2NaNH2 + N2O --> NaN3 + NaOH + NH3

Mr(NaN3) = 65   Mr(NaNH2) = 39    
n(NaN3) = 550/65 = 8.46
100% NaN3 = 550/65 x 100/95 = 8.91
n(NaNH2) = 2 x 8.91 = 17.8
m(NaNH2) = 17.8 x Mr = 17.8 x 39 = 694.7 = 695 g
 

KM
Answered by Kathleen M. Chemistry tutor

14944 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is the definition of Avogadro's constant and when should I use it?


How to write a redox equation from half equations


The standard enthalpy of formation of glucose is -1273.3kJ/mol, and for carbon dioxide it is -393.5kJ/mol, and for water -285.8 kJ/mol. What is the standard enthalpy of combustion of glucose, C6H12O6?


A sample of strontium has a relative atomic mass of 87.7 and consists of three isotopes, 86Sr, 87Sr and 88Sr. In this sample, the ratio of abundances of the isotopes 86Sr: 87Sr is 1:1. Calculate the percentage abundance of the 88Sr isotope in this sample


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning