A 6.0W bulb is connected to a source of 480J of energy. Assuming the system is 100% efficient, and the bulb runs at full power, how long can it stay lit?

  • Bulb power = 6.0W - Energy provided = 480J - Use equation P = E / t (Power = energy/time) where power is in watts, energy is in joules, and time is in seconds - Rearrange the equation to give t = E / P (time = energy/power) to find the time in seconds - Plug in the values to give t = 480/6 = 80 - Therefore time = 80 seconds.
LW
Answered by Lily W. Physics tutor

3759 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A rollercoaster carriage of mass 100kg has 45kJ of Kinetic Energy at the lowest point of its ride. Ignoring air resistance and friction between the wheels and the tracks, what is the maximum height above this point it could reach? [Take g as 10m/s/s)


If fusing hydrogen nuclei together puts them into a lower energy state, and matter always wants to be in a lower energy state, then why hasn't all the hydrogen in the universe already done this?


Explanation of alpha scattering experiment


Explain Newton's laws of motion


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning