What is the molar concentration of a solution of pure water?

Concentration (mol/dm3) = (density (g/dm3)) / (molecular mass (g/mol))

The density of water = 1000 g/dm3

The molecular mass of H2O = (21 g/mol) + (116 g/mol) = 18 g/mol

Concentration mol/dm3 = 1000 g/dm3 / 18 g/mol ~ 55.5 mol/dm3

JD

Related Oxbridge Preparation Mentoring answers

All answers ▸

What is a biology interview at Oxford like?


Past interview question: 'Is power a useful lens with which to view history?'


In what ways is the human heart not simply a mechanical pump?


What do physical and human geography have in common?