A compound is found to contain 30.7% Sulfur, 23,3% Magnesium and 46% Oxygen. What is the empirical formula of the compound?

  1. Change % of elements in to moles: 30.7 mol of S, 23.3 mol of Mg and 46 mol of O2.
  2. Find the mass of each of the elements: 30.7 mol / 32.06 g/mol = 0.96 g of S;  23.3 mol / 24.31 g/mol = 0.96 g of Mg;  46 mol / 16.00 g/mol = 2.88 g of O2;  
  3. Divide the masses by the smallest mass: 0.96/0.96 = 1; 0.96/0.96 = 1; 2.88/0.96 = 3
  4. The empirical formula of this compound is MgSO3
HK
Answered by Henry K. Chemistry tutor

19731 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Part a) Draw the mechanism of the attack of CN- on CH3COCH3 in the presence of HCN Part b) Explain why the product of this reaction does not rotate the plane of plane polarised light


Why does the first ionisation energy increase across period 3?


What are moles and how do you calculate them?


What is the difference between an isotopic and isoelectronic species?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning