A student reacts 50.0cm^3 of 2.00mol dm^-3 HCl with 25.0cm^3 NaOH. What is the concentration of NaOH?

n(HCl) = 0.05 dm^3 x 2 mol dm^-3 = 0.1 mol 

Ratio HCl : NaOH = 1 : 1 = 0.1 mol : 0.1 mol 

c(NaOH) = 0.1 mol / 0.025 dm^3 = 0.4 mol dm^-3

SW
Answered by Sam W. Chemistry tutor

3835 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Explain why silicon dioxide has a higher melting point than sulphur trioxide


Why do Copper and Chromium only have 1 electron in their S orbitals?


Explain the trends in ionisation energies across the 2nd period of the periodic table?


This question is about the ionisation energy of elements across a period. a) Define ionisation energy. b) Explain the trend in ionisation energy across a period.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning