Bismuth-208, which has an atomic mass of 208u and 83 protons in the nucleus, decays through the emission of 2 alpha particles and a beta-positive particle. What isotope results from this decay?

20883Bi ==> xyZ + 42a + 42a + 01B x = 208 - 8 = 200 y = 83 - 5 = 78 Proton number = 78 therefore Z = Pt Z= 20078Pt

DL
Answered by Danny L. Physics tutor

6124 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A small ball is projected with speed 15 m/s at an angle of 60 degrees above the horizontal. Find the distance from the point of projection of the ball at the instant when it is travelling horizontally.


An electron is moving with speed 2x10^5ms-1 through a magnetic field of strength 0.5T. If the electrons velocity is perpendicular to the direction of the magnetic field, what is the magnitude of the force felt by the electron?


A car of mass m is travelling at a speed v around a circular track of radius r banked at an angle θ. (a) What is the centripetal acceleration of the car? (b) What is the normal force acting on the car? (c) If θ = 45°, r = 1 km what is the maximum speed?


What is the total energy of a spaceship of mass m, orbiting a planet of mass M in a circular orbit with radius r? The ship and the planet are taken to be an isolated system.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning