A supertanker of mass 4.0 × 10^8 kg, cruising at an initial speed of 4.5 m s^(–1), takes one hour to come to rest. Assume the force slowing down the tanker is constant.

From newton's first law, an object remains in its inertial frame until a force acts upon it. This means that according to a stationary observer, the object will remain at rest or continue moving at the same velocity in the same direction until a force acts upon it. From Newton's second law we know that the force is equal to the mass (not weight) times the acceleration. The supertanker therefor goes from an initial velocity v0 = 4.5m/s to vf = 0 in one hour (3600s). The acceleration is defined as the change in velocity over time a = (v0 - vf)/t. As we all the variables on the right hand side of the equation we can solve for a = 4.5/(3600) = 0.00125 m/s2. We then use this value to calculate the braking force: F = m*a = 1.25 x (10^-3) x 4 x (10^+8) = 5 x (10^5) N.

JC
Answered by Jack C. Physics tutor

10871 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A car is moving along a straight horizontal road, with a constant acceleration. The car passes point A, with a speed of ums(-1). 10 seconds later, passes point B, with a speed of 45 ms(-1). The distance from A to B is 300m. Find u.


A fluorescent light uses a lining to emit visible light, explain why this is necessary and how it works.


Given a graph of the displacement of a particle, how can you tell if it is in Simple Harmonic Motion?


The mercury atoms in a fluorescent tube are excited and then emit photons in the ultraviolet region of the elecrtomagnetic spectrum. Explain how the mercury atoms become excited.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning