A 950 kg car accelerates from 0 to 33 m/s in 11 seconds. a) Calculate the acceleration of the car b) Calculate the force needed to produce this acceleration c) The car claims a top speed of 110 miles/hr. Explain why there must be a top speed for any car

a) a=v-u/t

= 33/1 = 3

b) F = ma

= 950x3 = 2850

c) Friction and air resistance increases with speed, till frictional = max forward force, then force/acceleration is zero

RB
Answered by Raina B. Physics tutor

10874 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is an atom?


What is a convection current?


The speed of light is 3.0 × 10^8 m/s. The wavelength of yellow light is 5.8 × 10^−7 m. Calculate the frequency of yellow light. State the unit.


Which of the following are magnetic materials? Copper, Cobalt, Carbon, Nickel


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning