A car accelerates (at a constant acceleration) from a velocity of 25m/s to 34m/s in 6s. Calculate the cars acceleration.

Acceleration is defined as

A = change in velocity / time,

For this example

A = (34-25 )/ 6 = 9/6 = 1.5 m/s^2

SK
Answered by Sarah K. Physics tutor

6506 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A student has loaded a spring beyond its limit of proportionality. What does this mean?


If v = 10, a = 2 and t = 4, what is u


Explain why the stability of a car can be improved by widening the wheel base and lowering the centre of gravity.


Why do we say that objects moving in a circle have acceleration even if their speed remains constant?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning