Calculate the acceleration of particle thats velocity changes from 20ms^-1 to 40ms^-1 in 5 seconds, assuming its constant.

Acceleration is the rate of change of velocity, so we subtract the final velocity from the initial velocity and divide it by the time taken for the change. In this case the acceleration is (40-20)/5 = 4ms^-2. This means that each second, the velocity of the particle is increasing by 4ms^-1

OF

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?


If a car sets off from rest with a constant acceleration of 3 m/(s^2), what would its speed be after 5 seconds?


Explanation of alpha scattering experiment


Assuming no friction, describe the motion of a simple pendulum released from rest at t=0 at amplitude A? Provide information about its speed and position at characteristic times during one period. [The 1D equation of motion is described by a cosine]