On a pirate ship, a 1.6m plank is held at one end to the ship. A 65kg pirate walks the plank with his 1.1kg parrot following 40cm behind him. What is the total clockwise moment acting on the plank when the pirate reaches the end of it?

Moment = force x distance

Pirate:

 force = 65 x 9.81 =637.65

distance = 1.2

moment = 637.65 x 1.6 =1020.24 = 1020 Nm (3 sig fig)

Parrot:

force = 1.1x 9.81 = 10.791

distance = 1.6 - 0.4 = 1.2

moment = 10.791 x 1.2 = 12.9492 = 12.9 Nm (3 sig fig)

Total clockwise moment = 1020 + 12.9 = 1032.9 Nm = 1030 Nm (3 sig fig)

AS
Answered by Amy S. Physics tutor

2177 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A block of mass 5kg is placed on the end of a meter rule on the end of a table. Calculate the moment that is produced by the block.


A kettle is found to output 65J when its input energy is 100J. What is the efficiency of the kettle, and what happens to the rest of the energy?


What is the conservation of energy?


How much thermal energy does a 1 kg steel block with a specific heat capacity of 450 J/kg°C lose when it cools from 400°C to 60°C?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning