2.11g of MgCl2 is added to 30cm3 of water. Find the concentration of chloride ions in the solution.

Mr of MgCl2 = 24.3 + 2(35.5) = 95.3 Moles added = 2.11/95.3 = 0.02214 Mol of cl added = 20.02214 = 0.04428 Conc = 0.04428/(3010-3) = 1.48 moldm-3

JS
Answered by James S. Chemistry tutor

2963 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

An excess of Lead (II) oxide reacts with 175cm3 of 1.5 mol dm3 nitric acid. Calculate the maximum quantity of lead that can be obtained from this reaction.


What type of stereoisomer is shown by butan-2-ol and how can we prove it?


How do I know if an enthalpy change should be positive or negative?


Explain, in general, how a catalyst works


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning