10cm^3 of 1M NaOH solution is mixed with 15cm^3 of 0.5M HCl, what is the resulting pH of the solution?

Step 1: Work out the moles of NaOH and HCl added into the solution 10cm^3 of 1M NaOH would mean that there is 10cm^3/1000cm^3 x 1M present, i.e. 0.01 moles 15cm^3 of 0.5M HCl would mean that there is 15cm^3/1000c^3 x 0.5M present, i.e. 0.0075 moles Step 2: Work out the moles after they have reacted. HCl and NaOH react 1:1 and you can assume that in these conditions they do so to completion (self ionization of water = 10^-14) meaning that there is 0.01 - 0.0075 = 0.0025 moles. NaCl is soluble and does not affect the pH. Step3: Work out the pH of a solution of 0.0025 moles of NaOH in 25cm^3. 0.0025moles / 25cm^3 x 1000cm^3 = 0.1M (moles/dm^3). To calculate the pH there are two ways about it. The first and possibly simpler is to use the relation that pOH + pH = 14 and pOH = - log([OH-]). In this case pOH = - log(0.1) = 1 and therefore the pH = 14 - 1 = 13. The second method is to work out the concentration of H+ (H3O+) using [OH-][H+] = 10^-14 = Kw (self ionisation of water constant) and pH = -log([H+]). [H+] = 10^-14 / 0.1 = 10^-13M, then pH = -log( 10^-13 ) = 13.

LA
Answered by Lachlan A. Chemistry tutor

9487 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is the definition of a Brownsted-Lowry base?


Explain the reasons for the changes in reactivity of Phenol, Benzene and MethylBenzene


The Haber process is used to produce ammonia. (Insert equation here) Explain the optimum conditions for this reaction and why these may differ from the conditions used in industry.


24.3cm^3 of 0.02moldm-3 KMnO4 reacted with 20cm^3 of iron (II) solution. Calculate the molarity of the iron (II) solution.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning