Determine Ka of a monohydric acid if the pH=2 and the initial concentration is 0.445 mol/L!

First of all we have to determine how much of the acid is dissociated, which we can do by determining the concentration of Hydrogen ions. We can work that out from the pH. pH=2, which means [H+]=10-2 mol/L.  That means 0.01 mol/L is dissociated, beacuse t's monohydric, therefore the c of H+ equals to the c of dissociated acid. To figure out Ka we can use the equation:
Ka= [H+][anions of acid]/ [undissociated acid] 
In this example we can get the undissociated acid like this: amount of acid- dissociated acid= 0.445 mol/L-0.01mol/L=0.435 mol/L


Ka=0.01 mol/L x 0.01 mol/L / 0.435 mol/L= 2.30 x 10-4 mol/L
We usually give the answer ina standard form and one should never forget about units.

PN
Answered by Petra N. Chemistry tutor

2370 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

There are three test tubes. One containing HCl, one containing HBr and containing HI. How could you identify which is in each test tube?


Why does the first ionisation energy increase across period 3?


Can you describe four variables which affect the rate of a chemical reaction and how they affect the rate?


A sample of strontium has a relative atomic mass of 87.7 and consists of three isotopes, 86Sr, 87Sr and 88Sr. In this sample, the ratio of abundances of the isotopes 86Sr: 87Sr is 1:1. Calculate the percentage abundance of the 88Sr isotope in this sample


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning