An alcohol, X has an Mr of 74 and percentage composition of 64.9% Carbon, 13.5% Hydrogen and 21.6% Oxygen. It does not turn potassium dichromate (VI) green. Determine the structural formula of X, and state its name.

64.9/12 = 5.40833

21.6/16 = 1.35

5.40833/1.35 = 4 so 4 Carbons

13.5/1.35 = 10 so 10 Hydrogens

1.35/1.35 = 1 so 1 Oxygen

4x12+10+16 = 74 so emperical formula = Molecular formula

it is a tertiary alcohol because it does not turn potassium dichromate green

(CH3)3COH

2-methylpropan-2-ol

MB
Answered by Megan B. Chemistry tutor

9318 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Why does the bromine become polarised in HBr during electrophilic addition


What is the acid dissociation constant, Ka of the 0.150 mol dm–3 solution of weak acid HA with pH of 2.34?


A buffer solution was formed by mixing 20.0 cm^3 of sodium hydroxide solution of concentration 0.100 mol dm^–3 with 25.0 cm^3 of ethanoic acid of concentration 0.150 mol dm^–3. CH3COOH + NaOH---CH3COONa + H2O Calculate the pH of this buffer solution.


State the element in period 3 that has the highest melting point and explain your answer.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning