Calculate the amount (in moles) of iron 3 nitrate in a 2.16g sample.

Formula of Iron 3 Nitrate is Fe(NO3)3. Moles = mass/Mr.

Already given mass = 2.16g

Want to work out amount in moles.

Need to calculate Mr of Iron 3 nitrate, put into equation with mass -> find moles.

Using periodic table Mr is always the bottom number (mass of an atom relative to carbon which is always taken as 12)

Mr of iron (Fe) is 56

Mr of oxygen (O) is 16

Mr of nitrogen (N) is 14

In the formula Fe(NO3)3 there are: 

1 molecule of iron -> 1 x 56 = 56

3 molecules of nitrogen (due to 3 outside the bracket) -> 3 x 14 = 42

3 (inside bracket) x 3 (outside bracket) = 9 molecules of oxygen. 9 x 16 = 144

56 + 42 + 144 = Mr of Iron 3 nitrate = 242

As above, moles = mass/mr

So moles of iron 3 nitrate = 2.16/242 = 8.93x10-3

KW
Answered by Katherine W. Chemistry tutor

7484 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Chlorine, 15 g, is contained in a vessel with a volume of 0.80 dm3 at 330 K. Calculate the pressure exerted when the chlorine is treated as a perfect (ideal) gas giving your answer in terms of kPa


Why does silicon dioxide have a higher melting point than sulphur?


State the trend in electronegativity for the elements of group 17 and explain why this trend occurs.


Can you give and explain the mechanism for the reaction between aqueous Sodium Hydroxide (NaOH) and Chloroethane at room temperature? What is a competing reaction which may occur and how would you promote this reaction?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning